Pozor, lažne novice
Kako se počutiš, ko se ti kdo zlaže?
Najbrž ti ni všeč, če ne govorimo resnice. Pa vendar se ljudje velikokrat zlažemo.
Nekatere laži so lahko neškodljive.
Druge povzročijo nelagodje ali celo škodijo.
Včasih nekako nehote pretiravamo, ker si želimo, da bi nas občudovali. Včasih pa se le hecamo in ne mislimo nič hudega. Ampak tudi besede, ki jih rečemo v šali, lahko zabolijo.
V svetu odraslih se dogajajo podobne stvari. Odrasli laži in zlobne pripombe pogosto objavljajo na spletnih portalih ali družbenih omrežjih.
Vprašaj svoje domače, katere portale in družbena omrežja uporabljajo.
Lažem, ki jih objavijo odrasli na spletnih portalih in družbenih omrežjih, rečemo tudi lažne novice.
Na videz neškodljiva lažna novica je bila, da so med epidemijo novega koronavirusa v beneške kanale priplavali delfini. Marsikdo jo je delil s prijatelji, ker je bila vesela in spodbudna.
Mogoče ste brali celo o delfinih v Ljubljanici?
Nekateri odrasli na spletu namenoma lažejo. Nekateri odrasli lažejo, da imajo od tega korist. Morda zaradi laži zaslužijo veliko denarja. Kadar si človek kaj zelo želi ali če se česa zelo boji, zlahka verjame lažnim obljubam ali grožnjam.
Vsaka lažna novica omaje zaupanje tako kot vsakdanje laganje. Denimo, da te mama vpraša, ali je bil dober brokoli, ki ste ga imeli za kosilo. Če je brokoli že zdavnaj v smeteh, ti pa prikimavaš, kako odličen je bil, in mama to odkrije, ti naslednjič ne bo verjela. Če je lažnih novic preveč, nihče nikomur več ne zaupa.
Poglej oglas zgoraj. Takih oglasov je veliko. Bi jim ti zaupal, zaupala? Poznaš koga, ki ga je podoben oglas že zavedel? Zakaj odrasli sploh delijo lažne novice s prijatelji?
Morda zato, ker ne prepoznajo, da so lažne. Nekatere laži se odraslim zdijo verjetne in želijo seznaniti še druge ali jih posvariti pred nevarnostjo. Mogoče želijo narediti nekaj dobrega, ampak namesto tega pripomorejo k še večji zmedi.
Dvom, spraševanje, raziskovanje, primerjanje …
Že to, da podvomiš, je pomemben prvi korak pri prepoznavanju lažnih novic. Potem lahko namreč začneš raziskovati, kaj je res in kaj ni.
Nekoč je veljalo, da je treba biti na laži pozoren samo prvega aprila. Na ta dan so izmišljotine dovoljene in se lahko z lažmi šalimo. Vendar previdnost ni odveč tudi vse druge dni v letu. Po spletu namreč kroži veliko lažnih novic, ki jim pogosto nehote verjamemo.
Preden deliš novice, se prepričaj, ali so resnične. Kako? Pogovori se z odraslimi doma in v šoli.
Na spletu boste skupaj pogledali, kdo je nenavadno novico objavil. Ali so o njej poročali še drugi viri, recimo drugi časopisi ali revije?
Beri revije in časopise za otroke. Če bo novica denimo v reviji Ciciban ali v spletnem časopisu za otroke, kot je Časoris, ji lahko zaupaš.
Skupaj z odraslimi se vprašaj, kaj je namen določene novice. Želi bralce prestrašiti, razjeziti Potem je bolje biti previden. Ali ima novica fotografijo? Kaj je na fotografiji? Kdo jo je posnel Gotovo že veš, da lahko fotografije z računalnikom brez težav spreminjamo. Poglejte, ali je novica napisana v pravilni slovenščini ali pa v njej mrgoli napak. Če je napak veliko, je spet bolje biti previden.
Preberi spodnjo novico. Je v njej veliko napak? Znaš popraviti, kar ni v knjižnem jeziku?
U parku pr prestrašcovi
je slon eni punčki UZEU
jabuk iz žepa! K ga je
mela za MALCO
Kadar nisi prepričan o resničnosti vprašaj za mnenje še strokovnjake, učiteljice, učitelje, knjižničarko … tudi starši vedo veliko in naj ti pomagajo preveriti informacije.
Članek je bil objavljen v Cicibanu, največkrat nagrajeni otroški reviji
Ciciban je legendarna, najbolj prepoznavna in največkrat nagrajena slovenska otroška mesečna revija. Polna domišljije in učenja, ustvarjanja in branja navdušuje šolarje od 1. do 3. razreda.
Več o reviji Ciciban >
Naročniki na dom prejmete 15 % popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.